شباهت

٩ سال پیش همین روزها بود، جلوی مجله مکانیک، با هیجان تحکیم وحدتی ات فریاد زدی: "اگه تو فکر میکنی انتخاب این آدم (هاشمی - در انتخابات مجلس ششم، سال 78 ) به اصلاحات کمکی میکنه، من اصلا هیچ حرفی با تو ندارم!"

امروز داشتم این نامه ای که از طرف فارغ دانشجویان شریف در دوره ی خاتمی، برای خاتمی تنظیم کردید رو میخوندم. به خودم گفتم بالاخره حجت هم به جایی رسید که تلویحا بگه: "قبول، اشتباه کردیم، گند زدیم"

لطفا اون لحن طلبکار ِ همیشه-کم-نیارِ رو، که بزرگترین شباهت گفتمان الان و ٩ سال پیشه، رو هم بردار، نه فقط از این نامه ، از صدای خودت. حیفه.*

* من اول فکر میکردم که  معلومه که این نوشته ی من یه فلاش بکی به مجلس ششمه، بعد فهمیدم چندان گویا هم نیست، به خاطر همین با اضافه کردن پرانتز بالا شفافش کردم. که "این آدم" هاشمی بود ، نه خاتمی.  نقد بالای من  مرتبط با افراد و گروهی بود که انتظار داشتیم - و هنوز داریم - که منطقی ترین  مواضع رو در مسایل سیاسی بگیرند. دوستی که من بهش اشاره کردم، به اعتقاد من، همیشه جزو سالمترین و منطقی ترین و معتدل ترین بخش جنبش دانشجویی  و دفتر تحکیم بود و نه مواضع شخصیش و نه نقد من به حرفش، از جنس قضیه عبور از خاتمی و ... نبود. نقد اون روز و الانم، هر دو سر چیزهای دیگری بودند. الان هم نمیگم کسی از خاتمی انتقاد نکنه، مشکلم با لحن انتقاد و نوع توصیف گذشته و اغراق در ضعفهاست. نامه ی ذکر شده هم گویا برآیند نظر تعداد زیادی از آدمهاست که نظر شخصی هر کدومشون تفاوتهای مهمی با متن نامه داره، اما بنا بر ترجیحاتی این قالب رو انتخاب کرده اند.

/ 19 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید

من هم دقیقاً همین رو می خواستم بگم. خیلی طلبکارانه بود. اول خواستم اصلاح کنم، بعد دیدم همش همین جوری نوشته شده!! بی خیال امضاء شدم.

باد صبا

سلام آقا من چرا مرتب وبلاگتون نمی خونم؟ یادم میره لینکشو بذارم. بله دورانی بود که می شد بهتر درس گرفت. امیدوارم نسلهای آینده ما کمتر بازی بخورند

برسابه

[سوال]از فراست شریفیان بعیده که هنوز هم به کسی که از این تیر و طافه و سیستم برخاسته و در این کسوت درآمده امید داشته باشند. حافظه تاریخیتون هنوز هم بعد 30 سال تکرار بیدار نشده؟؟

ه . س - یک همسفر زندگی

سلام

ه . س - یک همسفر زندگی

سلام ! آیا شما سروش اصلانی هستید. ؟؟

سر توماس

سلام همسفر جان. زرنگی ها! اسم مستعار کامنت میذاری، بعدش هویت ما رو سوال میکنی؟! (; بله، سروش اصلانی ام.

برسابه

راس راستی خودتی!!

الهه

?Hello

پریسای

مشکوک اسمتو پرسید سرتوماس یه چیزی تو مایه سیا

سر توماس

آره. بعدشم اصلا خبری نشد ازش. اطلاعات سری ما رو گرفت و دیگه خبری نشد ازش!