سانتا ماریا

 

در روز سالگرد وفات پیامبر اسلام، مراسم به ­خاک­سپاری پاپ هم در حال برگزاریه. آرامش و شکوه معنوی مراسم، عظمت جمعیت شرکت­ کننده، و سرودهای زیبایی که خونده میشه، آدم رو به توجه دعوت میکنه: "سانتا ماریا...سانتا ترزا..."

 

 انبوه میلیونی جمعیت حاضر در مراسم، اغلب پرچمهای واتیکان یا لهستان رو به آرومی تکون میدن؛ و بعضی هم پرچم کشور خودشون رو. مقامات عالی سیاسی از کشورهای مختلف، از جمله رئیس ­جمهورهای ایران و آمریکا، در مراسم حاضرند. خیلی از کانالهای تلویزیونی دنیا که کسب و کارشون مختص به پخش موسیقی و کلیپ میشه، برنامه ­هاشون رو به علت "خداحافظی با پاپ" متوقف کرده­اند. معتبرترین شبکه­های خبری دنیا هم پخش اخبار رو قطع کردند و بدون هیچ زیرنویس و مطلب حاشیه­ای به صورت تمام صفحه، مراسم رو نشون میدن.

 

پیش خودم فکر میکنم برای کدوم مقام مذهبی فعلی جهان اسلام، میشه انتظار داشت مراسمی با این ابهت برگزار بشه؟ درباره مراسم به ­خاک­سپاری پاپ گفته میشه که احتمالاً پر جمعیت ترین مراسم تدفین در "طول تاریخ" تا به حال بوده (BBC). در حالی که خیلی بعید میدونم مهمترین مراسم مشابه برای رهبران مذهبی مسلمان، از حد توجه مردم دو سه کشور فراتر بره... این در شرایطیه که که تعداد کاتولیکهای دنیا (حدود یک میلیارد نفر)، کمتر از تعداد مسلمانهاست. حتماً هم میدونید این نفوذ معنوی که منجر به قدرت بیرونی هم میشه، چه فایده ­های بی­شماری – حتی در زندگی عادی - هم میتونه داشته باشه....

 

پاپ بعدی، ۱۰روز دیگه انتخاب میشه.

/ 2 نظر / 6 بازدید
مسعود

منتظر که نه، بلکه متوقعِ معجزه‌ايم ...

maryam

البته فراموش نکنيم بالاترين تخمين جمعيتی برای تشييع پاپ ۶۰۰ هزار نفر بود که در مقايسه با هشت تا ده مليون تشييع امام در حدود اپسيلون است!