کرواسی: برگشتن دنیا به همین سرعت

فکر کنم برای اولین بار در عمرم باشه که اینو بگم: دلم از اینجوری باختن این تیم خنک شد!

این تیم = کرواسی

کیفیت باخت = گل زدن در دقیقه ی ١١٩، شادی صعود به نیمه نهایی، گل خوردن در دقیقه ی ١٢٢ به خاطر اشتباه داور در زیاد وقت تلف شده گرفتن، باخت در پنالتی ها، و شیون و گریه و بهت کل تیم!

فوتبال ، مثل زندگی ، بازی بی رحمیه و البته جذاب و زیبا، باز مثل زندگی. کرکری خوندن هم کلا به نظرم کار چرندیه  و به خصوص وقتی که بازی تموم شد، دیگه تموم شده و کل کل با بازنده ای که اون همه تلاش کرده دیگه خیلی کار سخیفیه. این خوشخالی و ناراحتی ها هم تو دنیای فوتبال میاد و میره و فقط آدمهای حقیر هستند که با چند تا برد در این توهم میرن که دنیای خشن این بازی قرار نیست به زودی علیهشون برگرده.

کما اینکه امروز هم کار دروازه بان ترکیه که بعد از بازی اومده بود و به بازیکن های کرواسی دلداری میداد، کار قشنگی بود و شخصیت قابل احترامش رو نشون میداد.

پس چرا دلم خنک شد؟

------------------------------------------------------------------------------------------------

پاییز پارسال، انگلیس و کرواسی آخرین بازی انتخابی رو تو زمین انگلیس داشتند. صعود کرواسی قطعی شده بود و انگلیس هم با یک مساوی به عنوان تیم دوم صعود میکرد، که یک دفعه از آسمون و زمین مصیبت برای این تیم بارید:

- کل ۴ نفر بازیکن اصلی خط دفاع، هر ٢ مهاجم اصلی، و ٢ تا از ۴ هافبک اصلی مصدوم شدند! فکر میکنم در تاریخ بی سابقه است اینحوری مصدوم بالا آوردن در آستانه ی یک بازی حیاتی. بدترین مورد جان تری کاپیتان و بهترین دفاع تیم بود که دو روز مونده به بازی مصدوم شد.

- کرواسی هم از اونور با تمام تیم اصلیش اومد با این شعار که "میخوایم انگلیس رو حذف کنیم و آرزوی جام ملتها رو به دلش بذاریم!" (هرچند نفس اینکه اگر یک تیم در حالیکه نتیجه تاثیری براش نداره، باز هم بیاد شرافتمندانه بازی کنه چیز قابل احترامیه، اما فعلا دارم شرایط رو توضیح میدم).

- به هر حال انگلیس که بازی قبلش رو در اثر یک اشتباه فاحش داوری باخته بود (خطای به وضوح خارج از محوطه جریمه رو داور جلوی روسیه پنالتی گرفت که  این اشتباه ٣ امتیاز رو بین این دو مدعی دوم شدن تو گروه، انگلیس و روسیه، جابجا کرد) جلوی کرواسی افتضاح بازی کرد: ٢ تا گل ابتدای نیمه ی اول خورد، ابتدای نیمه دوم بازی رو مساوی کرد و آخرای نیمه دوم گل سوم رو خورد و تو زمین خودش حذف شد و روسیه ای که بازی رفت رو ٣-٠ از انگلیس باخته بود، با یک امتیاز بیشتر صعود کرد.

- خب، تا اینجا ظاهرا همه چیز بدون اشکاله. آره، هنوز دلیلمو واسه دل خنک شدن نگفتم. دلیل قضیه اینه که بعد ار اتمام بازی، بازیکن های کرواسی شادمان از این افتخار بی خاصیت تاریخی (انگلیس حذف شد، چی به شما رسید؟) ، نیم ساعت جلوی ٨٠ هزاز تماشاگر انگلیسی دور افتخار زدند و دسته جمعی روی زمین شیرجه رفتند و مشت و $%#@ ! حواله ی جمعیت کردند که ما نفهمیدیم چه پدرکشتگی ای با ملت انگلیس داشتند (شاید دولت بریتانیا باعث انحراف مشروطه ی کرواسی هم شده بوده و ما خبر نداریم!). این کارشون دیگه ته بی جنبگی و نامردی بود که وقتی یک تیم مثله شده با ۸ نفر مصدوم رو تو زمین خودش حذف کردند، این طور به یک ملت ماتم زده جز بدن که "هاها حذف شدین!"

------------------------------------------------------------------------------------------------

لذا من در کمال قساوت اعلام میکنم که امروز که زار زار گریه کردن همون بازیکن ها  و مربی رو بعد از باخت شک آور در یک بازی ِ برده در  دقیقه ی 122 دیدم ، اپسیلونی احساس دلسوزی براشون نکردم. دیگه شرمنده.

فکر میکنم حتی مردم کرواسی هم ترجیح میدادند تیمشون در همون مسابقات مقدماتی حذف میشد تا اینجور دردناک در یک بازی حذفی! 

البته در  این حد هم دیگه راضی نیستیم به خودشون سخت بگیرن (!) که:

Slaven Bilić admitted Turkey's dramatic comeback will "haunt me for the rest of my life".

این هم میگذره اخوی.

------------------------------------------------------------------------------------------------

دنیا به همین سرعت برمیگرده، همین جور که برای کرواسی چرخش 180 درجه ای شادی و ماتم از دقیقه 119 تا 122، و همینطور جز دادن و جز دیدن از  اول آذر تا اول تیر  اتفاق افتاد.

/ 0 نظر / 12 بازدید