تام و رفقا

 

... بچه ­ها با اندوه دور هم جمع شده بودند و هرکس با افتخار چیزی از خاطراتش با آن دو دوست از دست رفته (تام و جو) می­گفت:

-          یه روز تام همین جایی که من الان نشستم، روبروی من نشسته بود. اون روز یه جوری نگاه کرد که نفهمیدم یعنی چی.... اما الان می­فهمم....

-          یه روز تام...

-          ...

پسرک بینوایی که از این همه تقسیم افتخارات هیچ سهمی نبرده بود گفت: "یه روز تام بدجوری حساب من رو رسید"!!

 

مارک تواین – "تام سایر"- فصل ناپدید شدن تام و هک و جو

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

هنوز ۴ ماه از پایان تلخ ریاست جمهوری­اش نگذشته، خاطره آفرینی­ها و ستایش­ها از او کم نیست. از همین حالا به روشنی می­توان فهمید چقدر نگاه خامی است نگاهی که فرق قضاوت تاریخ را با قضاوت­های سطحی و هیجانی ۴ ساله و ۸ ساله تشخیص نمی­دهد. کشوری با چند هزار سال تاریخ مشخص داشته باشیم، و انتظارات و تحلیل­های مردم تحصیل کرده برای یک دوره ۸ ساله اینطور باشد؛ نمی­دانم بیشتر تراژدی است یا کمدی.

از همه جالبتر مواضع دوستان مختلفی است که مدت­ها توصیف­هایی مثل بی ­عرضگی، بی ­دانشی، اقتصاد بلد نبودن، سیاست بلد نبودن، سازشکاری، خیانتکاری، سر کار گذاشتن ملت، آخوند بودن(!) و ... را درباره­ اش استفاده می­کردند، و امروز با چه افتخاری خاطراتشان را نقل می­کنند که: "بعله...این ما بودیم که یه روز...!" او محکم و با آرامش ایستاده، و بی نیاز از هر حمایتی، با عالیترین احترام­ها در داخل و خارج ایران روبرو می­شود، و گویا ما امروز خیلی علاقه­ داریم بزرگوارانه از او حمایت کنیم!

از این منحنی تحولات نظرات افراد در ۴ ماه، قضاوت تاریخ را بی ­زحمت خودتان برونیابی کنید. دور نمی­بینم روزی را که سلطنت ­طلب و مجاهد و ... هم با ذکر حمایت­هایشان از خاتمی، رزومه ­هایشان را قوی کنند!

 

/ 4 نظر / 6 بازدید
mehran

salam sir thomas! khoobi? man ye chand vaght bood az weblogam door boodam comment haato alan khoonadm, rasti alan didam too webloget, oomadi queens?, mobarake, keep in touch khosh begzare mehran.:)

mitra

بزرگ بود و از اهالی امروز بود و با تمام افقهای باز نسبت داشت ... نکته ای که گفتی نکته بسيار مهمی است و آسان نيست يادگرفتن قضاوت در بلند مدت و داشتن ديد باز٬ سخت است ياد گرفتن جدا کردن حب و بغضهای شخصی از قضاوت عملکرد ٬ اگر اين را ياد بگيريم رفتن بقيه راه خيلی سخت نيست و من فکر ميکنم آمدن احمدی نژاد بعد از خاتمی به اين يادگيری کمک کند ٬ اگر يک آدم معمولی ( در حد هاشمی يا معين ) به جای خاتمی می آمد و تا حدی سعی ميکرد وضعيت سابق را حفظ کند و خلاصه کج دار و مريز رفتار می کرد سخت بودن فهميدن تفاوتها ٬ اما حالا فرق اينقدر زياد است که بايد کور باشی تا نبينی ...چاره ای نداريم جز ديدن نيمه پر!!!

آزاده

تا چيزي رو اندازه‌گيري نكنيم، اندازه‌اش را درك نمي‌كنيم.به خصوص كه ما هر وقت اندازه‌گيري مي‌كنيم هم،‌ اعداد خالص را نگاه مي‌كنيم نه روند آن‌ها را. باز هم داريم مثل قبل قضاوت مي‌كنيم.واقعا بر اساس كدام شاخص‌ها مي‌گوييم آقاي خاتمي خوب بود و احمدي نژاد بد. اصلا هيچ وقت مي توانيم بگوييم آن چه‌قدر خوب بود و اين چه‌قدر بد است؟ ما درس نگرفتيم. ياد نگرفتيم كه شيوه‌ي قضاوتمان را تغيير دهيم تا كم‌تر اشتباه كنيم.شايد يك قرني باشد كه مدام اشتباه قضاوت مي‌كنيم و مدام پشيمان مي‌شويم.