مانده های سفر

 

و اما از باقی سفر هم بگم که کلاٌ خیلی خوب بود؛ 19 روز کل سفر،  دیدن مهدی و آزاده، نازگل، کاوه و ستاره، علی و مسعود از دوستای قدیمی (همینطور دیدن تصادفی چند تا دوست دیگه) و به علاوه دیدن شهرهای قشنگشون خیلی عالی بود و حسابی لطف کردند. 4 تا ایالتی که خیلی گذرا دیدم، تقریباً شبیه دیدن 3 تا کشور بود؛ حالا ماساچوست و نیویورک رو تقریباً مشابه فرض میکنم (فقط در این حد منظورمه که اینقدر فرق نمیکردند که حس کنی انگار 2 تا کشور مختلفند). در یک توصیف خیلی گذرا، لس ­آنجلس و اطرافش برام خیلی قشنگ و سبز و پرنشاط بود؛ معماری­ها و مدنیت شیکاگو خیلی خاص و دلنشین بود، فرهیختگی و آکادمیا از در و دیوار بوستون میبارید و یک جوری آدم رو به آدم­تر بودن (!) و عاقل تر بودن تشویق میکرد، و نیویورک باحالی هایی تو مایه ­های تهران خودمون داشت، البته یک مقدار زیادی با کلاس­تر و اتوکشیده ­تر. برخلاف اینکه زیاد شنیده بودم که نیویورک آخر مدنیت تو دنیاست، برای من اصلاً چیز عجیب و غریبی نداشت و خیلی معمولی بود. البته با 2 روز و نیم دیدن شهر، طبیعتاً ادعای شناخت خاصی ندارم، اما فکر می­کنم تعداد معقولی از مناطق توریستی معروف شهر رو دیدم . شاید برای من که همه عمرم رو تهران بودم اینجوریه، نمیدونم. نمیگم قشنگ نبود و عظمت نداشت، اما هیچ چیز خاص و عجیبی نبود.

شدت تأثیر کلیشه (Stereotype) ها روی ذهن افراد هم برام جالب بود. به خصوص اینکه اونجا رسماً هیچ­کس، شهر و ایالت اون یکی رو قبول نداره و اغلب با یک لحن تحقیرآمیز احمقانه ­ای (گاهی بدون حداقل دانشی واسه نظر دادن) راجع به بقیه جاها (بقیه شهرها، ایالت­ها،...) حرف میزنن. حالا بین کانادایی ها هم تا حدی این قضیه تعصب عجیب نسبت به شهر خودشون هست، اما اصلاً نه به اون شدت. خنده­ دارتر مواضع افرادیه که مدت کوتاهیه که خودشون به اون شهر اومدن و ادعای این رو دارن که شهرشون بهترین جای دنیاست.  egocentrism (خود]جهان­[محوربینی؟) امریکایی واقعا موضوع جدی ایه برای بعضی آدمها. وقتی همچین حالاتی تو مهاجرین کم نیست، از کسی که از بچگیش با این رسانه ­ها بزرگ شده نمیشه انتظار عجیبی داشت. خنده­ ام گرفته بود که یه برادری که دو ساله نیویورکه، همه جای دیگه امریکا رو دهات و چرند و ... توصیف میکرد (خیلی جدی) بعدش که ازش پرسیدیم کجاها رو دیدی، معلوم شد ظرف دو سال، کلاً دوسه تا شهر دیگه رو دیده که اغلب هم همون همون نزدیکی بودن. چیزهای با مزه تر هم بود، اینکه یکی بگه: "کجاشو دیدی! دانشگاه ما دوربین مدار بسته داره!" یا: "اون سال که اینجا کارمندای مترو اعتصاب کرده بودن رو که یادته؟! اه یادت نیست؟؟!!!" ، یکی نیست بگه بابا جان کارمندای متروی شهر شما اعتصاب کنند قرار نیست کل مردم دنیا غصه بخورن!   

از دید کسانی هم که به نیت ادامه تحصیل به امریکا نگاه می­کنند، از منظر هزینه و امکانات مزیت­های خاصی اونور وجود داره و بسته ی مالی و امکانات دانشگاههای "برجسته" امریکا اغلب "به وضوح" نسبت به کانادایی­ها بیشتره ( حالا به طور استثنا، بسته مالی business school های دانشگاههای تورنتو و UBC تقریباً با بسته مالی business school های دانشگاههای خیلی خوب امریکا برابری میکنه. اما فکر کنم business school هاشون استثنا هستند). عظمت بعضی دانشگاههای امریکا جدی آدم رو میگیره (به خصوص Harvard  و UCLA). صرف نظر از دانشگاه ها یا دانشکده های خاص برجسته تو دانشگاههای معمولی، دانشگاه پرت و پلا هم که کلاً اونجا  زیاده که اغلب به دردسرهاش نمی ارزه . از طرف دیگه به عنوان یک دانشجو (یا کلاً جوون)، یه سری هزینه­ های بیخود برای زندگی در کشور نیمه سوسیالیستی (مثل کانادا) باید اینجا داد (حالا نه به شدت اروپا) تا آدم­های بازنشسته با خیال راحت برن تفریح و یا هزینه درمانشون براشون صفر تموم شه که وقتی کشور خودت نیست و خودت هم هیچ استفاده ای نمیکنی، زور داره. در طرف مقابل یه سری رفتارهای زننده و مزخرف تو امریکا – به عنوان یه خارجی (به خصوص ایرانی) - میبینی که اینجا تو کانادا اصلاً نیست. دو دفعه با security  فرودگاههای امریکا سر بی ادبیشون کل­کل کردم که وقتی برگشتم اینجا رفقای کانادایی توجیهمون کردن که واسه یکی ازون کل­کل­ها طرف میتونسته طبق قانون امریکا بازداشتت کنه! شاید هم این چیزها زود برای آدم ها عادی میشه و سخت نمیگیرند، یا چون از اول با این برخوردها مواجه میشن، عادی براشون جلوه میکنه.  اما به هرحال برای کسی که رفتار کانادایی ها رو با امریکایی ها مقایسه میکنه تفاوت محسوسه. احتمالاً حالا محیط دانشگاها ازین نظر تو کانادا و امریکا فرقی نکنه؛ اما جاهای دیگه (حداقل تو فرودگاه(!)  رو تضمین میدم !)  ، از مرز که میای اینور میبینی چقدر آدمای همه یه دفعه اینقدر گوگولی شدند! بابا Welcome to Canada از در و دیوار این مملکت تشعشع میکنه!

فعلا سفر بسه، بچسبیم به تز و آزمایش.  

/ 4 نظر / 10 بازدید
AliS in Wonderland

می بينم تيکه ميندازی

سر توماس

مگه تو هم انتظار داری متروتون تعطیل میشه همه دنیا بدونن؟

holmes

سلام - جای ما رو هم خالی کن در ديار کفر!!! ايران - کروواسی رو ديدی؟ خوب بازی کردن بچه ها....۲-۲ مساوی/

امير

سلام سر توماس... جالب بود.. ميبينم که خوش ميگذرونی... جای ما رو هم خالی می کردی