کمند شُل خاطرات

 

در جلوی چشم­ها نبودن، به سرعت به فراموشی می­انجامد. افراد به تصویرهای مبهمی تبدیل می­شوند که دیدن عکسشان فقط حس گنگی را در آدم زنده می­کند. مثل حس گذراندن واحدهای ترم سه و چهار دوره لیسانس: من درس معادلات دیفرانسیل را چطور پاس کردم؟ متون چطور؟ جز یک تصویر خیلی مبهم، چیز خاصی در خاطرم نیست...

بر طبق یکی از فرمولهای خلقت: "میزان سرعت به طور مستقیم متناسب است با شدت فراموشی."

دیدن این چهره برای من بیشتر از اینکه یادآور یک شخص، یا سمبل یک تفکر باشد، نماد یک دوره زمانی است، شامل بعضی نگرش­ها، رفتارها و واکنش­ها. فکر می­کنم حمله­های بی­انتهایش در خطبه­­های نماز جمعه­، به خصوص در فاصله سالهای 76 تا 80، جزئی از تاریخ معاصر ایران محسوب می­شود!

آیت الله محمد یزدی

 

 

 

 

 

 

"فساد اخلاقی در جامعه"، "دوچرخه سواری دخترهای 14 ساله"، "سریال حمله ­ها به وزیر ارشاد و نهایتاً استیضاحش"، "روزنامه زن و پیام فرح"، "ارتباط تأیید صلاحیت و تفسیق"، "فریاد اعتراض بر سر مسیحیان کشور به مناسبت سال نو مسیحی" و .... شاید لااقل یکی از این خاطره­ ها، بین من و شما و خطبه­ های او مشترک باشد. آیا خارج شدن نسبتاً ناگهانی یکی از تصویرهای روزانه، ناخودآگاه ما را به سمت فراموشی سریع ساختارهای ذهنی­مان- که مدعی هستیم با تعمق و آگاهی هم شکل می­گیرند – هُل می­دهد؟ زَهی زِبَردستی آنهایی که اینطور هنرمندانه استفاده از فرمولها را بلدند...

54jr6

 

 

 

 

 

امشب، علت اینکه تصویر اوست که این خاطرات و حس گنگ را در من زنده می­کند را در شرایط این روزها جستجو می­کنم....

بعضی وقتها، واضحترین چیزها، خیلی راحت از یاد آدم می رود....

 

/ 11 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
navid

نکته جالب اين است که در برخی موارد افراد فراموش می‌کنند و در برخی موارد اضافه بر آن افراد هم تغيير می‌کنند... مثلا در دانشگاه‌ها هم دانشجويان فراموش می‌کنند و هم دانشجويان جديدی می‌آيند که شرايط قبلی را نديده‌اند... (ديناميک حافظه دانشگاه رو بررسی کنيم؟!) اين که در برخی مواقع نظرات شوت از گروههای سياسی دانشجويی می‌شنويم هم به همين مسئله می‌تواند مربوط باشد.

amirbio

سلام. سر توماس چه خواهر زاده خوشگلی داری... بابا چه عکسی آنلاين گذاشتی...خودت خوبی...ببخشيد دير به دير ميام...موفق باشی.

Goli

نظری ندارم!

minimos

سلام، اونطور که شما تو navid3000 جواب کامنت من رو داده بودی ما قطعآ باید بریم رای بدیم....اینجوری که نمیشه!!؟ گویا این نوید آقا هم دید من شوت تر از این حرفام دیگه بحث رو ادامه نداد!

سر توماس

سلام امير bio! من تلفونت رو گم کردم، email address ی که ازت دارم هم برگشت میخوره! یک ابزار ارتباطی مهیا بفرما !!

علی مسافر

سلام ... قبول داری بعضی وقتها فراموشی کمک بزرگی به سلامت روحی آدم ؟ :)

navid

سر توماس جان! اين زهرا اچ بي اينقدر از دستت ناراحت شده كه يك پست جداگانه ويژه فرستاده.. يك كم گفتگوي تمدن‌ها بكنيد بابا!