اسفند تهران

 

همه خوشحال از اومدن عیدند. منم بهار رو خیلی دوست دارم. شوق اومدنش رو هم.

 

اما اسفند رو بیشتر دوست دارم. اسفند تهران پر شکوهه. هرچی به آخرش هم نزدیک­تر بشه، پرشکوه­تر میشه. فقط دوتا اسفند رو تا حالا تهران نبودم: 1366 و 1384؛ جنگ، و درس. آوارگی جنگ که از فصل­های فراموش نشدنی زندگی آدم­های نسل ماست؛ یاد دومی رو هم با مچاله شدن در ظلمت علم (!) و اون وسطش رفتن به کنسرت زیبای شجریان (تورنتو) در انتهای اسفند برای خودم حفظ می­کنم.

 

اسفند امسال رو تهرانم. چه اوضاع بر مراد باشه و چه نباشه، اسفند تهران همیشه عالیه. دیدن تصویر تهرانی که از تمیزی برق میزنه، از طبقه 14 فوق ­العاده است؛ به خصوص تهران با اتوبانهای خلوت، هوای تمیز، و شکوه چشم ­انداز دماوند. از چرخیدن تو شهر در این موقع سال، به خصوص صبح زود و نصفه شب خیلی لذت می­برم.

 

معمولاً اسفند کلی ابهام داره، یک رمز شکوهش شاید همینه. آدم بین گیجی و یقین می چرخه. ابهام­های اسفند انگار آدم رو بزرگ­تر میکنه، آدم پوست میندازه، پیچیده ­تر میشه. شاید بعضی­های دیگه این حس رو در لحظه تحویل سال پیدا یا جستجو می­کنند. من بیشتر در طی اسفنده که با این حس جلو میام. اون شفافیت فیزیکی و متافیزیکی انتهای اسفند معمولاً مترادف با تموم شدن ابهام ­ها نیست؛ بیشتر عبور از یک سطح ابهام به سطح عالیتره....

 

اسفند تموم شد و من شاید بیشتر از هر سال دیگه ­ای از اسفند امسال استفاده کردم. با همه پیچیدگی­های خوب و بد اسفند، ازین که تو این اسفند خدا فرصت زیاد خوندن، زیاد دیدن، و زیاد فکر کردن به من داد، راضیم.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

اینم دو بیت شعر تهران-دوستانه(!)، از شاعر معاصر محبوب من، مهدی اخوان ثالث که خودش مشهدی بوده(!):

 

خوشـا تهران و چشـم انداز زیبای دماونــدش ......... ندیدم هیچ شهری را به خوبی مثل و مانندش

پسر مشکل کند یاد از پدر با سیر این گلشن ......... شگفت است از پـدر هم گر بیفتد یاد فرزندش

 

البته این شعر رو تو جوونیش، وقتی تازه از مشهد اومده بوده تهران گفته. ما هم چون رفقای مشهدی ساکن کانادا زیاد داریم، گفتیم به عنوان تبریک عید بهشون یه جزی داده باشیم! 16.gif

 

/ 3 نظر / 14 بازدید
نازنين

آمدن عيد مبارک بادا...

Mehran

Hello Sir! sale no mobarak, kojaii? irani ya canada har ja ke hasti khosh bashi va saale khoobi dashte bashi

مهدی ب

دمت گرم