هنوز بچه ای 

سیستم ادراک و پردازش اطلاعات بچه ها در سنین قبل از مدرسه - علی رغم پیچیدگیها و قابلیت های بسیار زیاد و شگفت آور - 4 محدودیت اساسی داره:

1) ناتوانی در نگاه به دنیا از دیدگاه دیگران (egocentrsim)

2)اعتقاد به وجود هویت انسانی برای همه چیز (animism)

3) تمایل به تمرکز روی فقط یک جنبه از مساله (centration)

4) ناتوانی در تصور و تجسم ذهنی معکوس های اعمال (irreversibilty)

این 4 تا رو چندین بار به عینه تو رفتارهای سهند دیدم. مثل گیر دادنهاش به تلویزیون دیدن های دیگران (1)، یا وامصیبتا-گویانش وقتی دو تا تیکه آجر رو از این ور ساختمون اسباب بازیش برداری و بذاری اونور (4). سخته براش تصور کنه میشه عکس عمل رو به همون سرعت انجام داد و دویاره اون دو تا آجر رو گذاشت سر جاشون. موردهای 2 و 3 هم اجزای بدیهی و دائمی رفتارها و حرفهای بچه های کوچیکه.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

 وقتی بچه ها به سن مدرسه میرسند، با پیچیده تر شدن فرایندهای مغزی، و پیچیده تر، متمایزتر، و دقیقتر شدن ساختارهای ذهنی، به تدریج این ضعف های ادراکی رفع میشه. 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

خوب اینا رو گفتم که چی؟ که مخالفم!

آره، قراره مغز آدم با گذر از بچگی، اینطوری پیچیده تر بشه، 3 تا خطای آخر هم واقعاً درست میشه. اما فکر می کنم اون خطای ادراکی (1)، تا آخر عمر برای همه ی آدم ها میمونه.

یه قدم که میای اینورتر، میبینی همه مون بچه هستیم؛ فقط خیال میکنیم بزرگ شدیم. همه

/ 7 نظر / 11 بازدید
نوید

یک چند تا اگسپریمنت انجام بده ببین سهند در چه شرایط آزمایشگاهی می تونه تلویزیون دیئن بقیه رو تحمل کنه. بعد نتایج رو به اطلاع امت شهیدپرور برسون :)

این 4 تا که خاصیت تمام ایرانی هاست! از جمله سیاستمدارانشان!!

نیوشا

جمله آخر خداییش تکبیییییییر!! داشت [چشمک]

سر توماس

بسی باعث مباهات ما شد که از گروه بازدید سابق و صنعت فایننس کنونی در این وبلاگ کامنت گذاشته شد! عرض ادب داریم! لطفا باز هم تشریف بیارین.

برسابه

شاید تا حدی حق به تو باشه اما معمولا برای آدم هایی مثل من مشکل از اینجا آب می خوره که حتی وقتی داریم خودمون رو می کشیم که بتونیم از نگاه دیگران به دنیا نگاه کنیم هنوز هم به چشم ائنا اسیر خودهواهی های خودمونیم و توی توهماتمون به نفع خودمون در ذهن اونا چرسه می زنیم!!

نرگس

1 - سعی کن اکسپریمنتها در سیستم کنترل شده انجام بشه :)) 2 - تو می خوای بچه بودن خودتو توجیه کنی بقیه چی کار کنن؟ [نیشخند]

سر توماس

تحمل!