اردیبهشت : سیزده

 

از بچگی یا لااقل نوجوانی، عدد 13 رو زیاد دوست داشتم. با اینکه دوست داشتنی ترین عدد برام نبود. تحلیل علتش برام خیلی ساده نیست. این رو میدونم که شماره هیچ کدوم از فوتبالیست های مورد علاقه ام 13 نبود! احتمالاً یک علتش، یک جور لجبازی، با عقیده ای بود که 13 رو نحس میدونست. تو خیلی لیست ها، دوست داشتم نفر سیزدهم باشم. وقتی معلم تو مدرسه یا ورزش یا کلاس زبان و ... بهم میگفت یه عدد تصادفی بگو، خیلی وقتها 13 رو میگفتم. پلاک 14 رو دلم میخواست بنویسم 1+13 و...

 

امروز 13 اردیبهشت، «روز جهانی آزادی مطبوعات» اعلام شده. برای اینکه یادمون بمونه هنوز هم مطبوعاتی داریم و یک مقدار آزادی که از هیچی، خیلی بهتره؛ و همینطور از وضعیت مثلاً ۱۰ سال پیش. اما، شوق روزنامه خوندن سالهای 77 و 78، یه چیزی بود که شاید دیگه تا آخر عمرمون حس نکنیمش. زمانی که اولین صفحه روزنامه که سراغش میرفتم، صفحه ورزشی نبود. یه شوقی، امیدی، حس تازگی و سرزندگی ای رو میشد حس کرد که شاید به خاطر این برای ما اینقدر شدید و ملموس بود که دقیقاً سالهای اول دانشگاهمون با سالهای اول حرکت اصلاحات بعد از خرداد76، همزمان بود و یک جور تشدید(Resonance) انرژی و سرزندگی رو در ما القا میکرد. شوقی که الان در اصالتش یه مقدار شک دارم....

خیلی عوامل تو این مسیر دخیل بوده، اما شاید اگر اون موقع، بعضی اصلاح طلب ها اینقدر رویکرد احساسی و هیجانی نداشتند و منطقی تر جلو میومدند، لااقل این حس سرخوردگی الان در جامعه نبود. با این وجود چیزی که خودم الان نسبت به این روند چند ساله، در وجودم حس میکنم، ناامیدی نیست؛ بلکه میشه بهش بی نشاطی و کم انگیزگی گفت. یه جور باور و امید به اینکه این حرکت اصلاحی، آرام و بتدریج جلو میره و نتیجه میده، اما دیدن و لمس کردن عمیق نتیجه اش، احتمالاً اصلاً به عمر ما قد نمیده! و البته چنین حسی، در حالی که هنوز حتی 25 سالت نشده، زیاد جالب نیست.

لجبازی، آزادی مطبوعات، رزونانس، بی نشاطی و امید و... رو ولش کن (!) : امروز ، برای اونهایی که تولدشون 13 اردیبهشته ، خیلی مبارک باشه!

 

 

/ 10 نظر / 12 بازدید
A.T.K.T

۱-سلام 2- امروز تولد سعيده !!!! 3-خوش بگذره

ب.ن.ن

سعید، این وبلاگ ماله توست؟ اگه هست تولدت مبارک!!! در ضمن یادم باشه تا برات کامنت ضایع بذارم! اگه هم نیست ،‌شرمنده!

Aabi

امروز حالا تولد کيه؟ غير از سعيد :-؟ !!!!

holmes

عدد ۱۳ رو خيلی دوست نداشتم..ولی خب شماره پيراهن مياشئيل بالاک ۱۳ هستش. من هم يکی از اون پيرهنها دارم. ميدونی که؟

سر توماس

وبلاگ سعيد که نيست!! اما اگه خواستی کامنت ضايع بذار! راستی يه جوری بهم بگو خودتم کی هستی؟!

amir Bio

سلام. تولد هر کی که هست، مبارکه. براش ۱۳ آرزوی خوب می کنم.

دختر شرقي

با اينكه حق ... به گردن ما داريد .اما اميدوارم تيم مكانيك ببره .با با بالاخره يه شريف و يه دانشكده مكانيك حتماً نتيجه رو اعلام كن .

afra

خب بابا بهش ميل ميزدی تبريک ميگفتی! آدم آخه برخی قضايا رو که تو وبلاگ نمی‌نويسه! راستی فيلم بانوی ارديبشهت رو ديدی؟؟ ;-)

نرگس در تاريخ آخر الزمان

خوب معلومه تولد خودشه خنگ علی ها!

نرگس در آخرالزمان و چند دقيقه

سروش من هنوزم تاريخ تولدتو نمی دونم اما فکر کنم توی مهره :)